Centenárium
A huszadik század elején indult gazdagimnáziumi napokat idézték meg Bajaszentistvánon. 1914-ben az országban elsőként, a 18 és 30 év közötti fiatal gazdáknak tartottak a községben képzéseket. A népfőiskola alapításának 100. évfordulójára előadásokkal várták az érdeklődőket a Szentistváni Általános Iskolába.
Molnár János Baja északi városrészének, Szentistvánnak a helyét mutatja egy régi térképen. Az 1930-ig önálló község a 17-18. században még egy vízzel elárasztott, mocsaras világ volt, ahol nehéz volt a megélhetés. A későbbi falu kialakításában, az egyháznak nagy szerepe volt.
dr. Molnár János, nyugalmazott Főiskolai tanár
„A kalocsai érsekség az, amely összeboronálta az elszórt területeken a mai Petőfi szigeten, ez a Kis-Pandúr, a Nagy-Pandúr szigeten és a szomszédos különböző nádasokba élő embereket összeboronálta és ezt a mai Dózsa György utcai világot ez teremtette meg.”
Itt kezdte meg működését az első magyar népfőiskola 1914-ben. A gazdagimnázium szervezője a bajai tanítóképző főiskola tanára és későbbi igazgatója Bellosics Bálint volt. A néprajzkutatóként is dolgozó pedagógus jól ismerte a Bácskában élő emberek életét. A gazdasági jellegű oktatás a századfordulón nem volt része a tantervnek, ezért dán példa alapján, képzéseket szerveztek a falvakban élő kisgazdáknak.
Jász Anikó, könyvtáros, Ady Endre Városi Könyvtár és Művelődési Központ
„Bellosics Bálint úgy gondolta, hogy meg kellene ezt a képzést itt Magyarországon próbálni, hiszen szükség van rá, mert az apáról fiúra öröklődő mezőgazdasági módszerek, állattenyésztési módszerek már nem voltak elegendőek az akkori társadalmi viszonyoknak és gazdasági viszonyoknak megfelelően.”
A parasztgimnáziumok folytatásaként, a negyvenes években indultak az úgynevezett aranykalászos gazda tanfolyamok, ahol ismét korszerű ismereteket tanulhattak a helyiek. A városi könyvtár és a szentistváni iskola munkatársai egy pályázati forrásnak köszönhetően újraélesztették a hagyományt.
Osztrogonácz József, igazgató, Bajai Szentistváni Általános Iskola
„Ennek nagyon nagy múltja volt akkoriban, a gazdáknak tartottak előadásokat több témában. Mi ezt 10 évvel ezelőtt felújítottuk, és pontosan a késő ősz, vagy télre időzítve az estéket céloztuk meg gazdagimnáziumi esték címszó alatt, ahol különböző előadásokat, programokra hívtuk elsősorban a szentistváni lakosokat.”
Az iskola „B” épületének bejáratánál 1999 óta emléktábla hirdeti a hazai oktatás úttörő kezdeményezését. Az évforduló tiszteletére a szervezők koszorút helyeztek a tábla alá, a gazdagimnáziumi napok megnyitóján.