
Tiszta mederben
Befejezték a mederkotrási munkákat a Rezéti-Dunán. A gemenci tájegység leghosszabb mellékágában azért volt szükség a beavatkozásra, mert a meder teljesen feliszapolódott és a hordalék miatt nem tudott beáramlani a friss víz a holtágakba és fokokba. Az új meder kialakítása jelentette az elmúlt évek legnagyobb beruházását a Duna-Dráva Nemzeti Park területén.Tavaly szeptemberben kezdődött a munka a Rezéti-Duna torkolati szakaszán. A szakemberek szivattyúval és kotrógépekkel több mint 200 ezer köbméter hordalékot emeltek ki a mellékág felső három kilométeres medréből. A kimert homokot pedig a főágba szállították ki. A folyó szabályozásával az ártéri területek magasabbra kerültek, így a víz nem tudta elönteni a mellékágat, ami nyáron sokszor 30 Celsius fokra is felmelegedett.
Parrag Tibor, Természetmegőrzési osztályvezető, Duna-Dráva Nemzeti Park:
Több vizet kap, jobb minőségű vizet kap, értve ez alatt, hogy nyáron nem melegszik annyira túl a víz. Télen is folyamatosan lesz benne víz, tehát meg tudja tartani a halat. Ezáltal a teljes halfaunát hozzuk jobb állapotba.
Az alacsony vízállásnál korábban kenuval sem járható mellékágban most már a sétahajó is közlekedhet. A kotrásnak köszönhetően, ezentúl a bajai 100 centiméteres vízállásnál is 3-4 méter mély lesz a holtág felső szakasza. A mintegy 600 millió forintos fejlesztés pályázati támogatásból valósult meg.
Dr. Rácz András, környezetügyért felelős helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium:
Harminc nyolc milliárd forint volt a környezet és energia operatív programban természetvédelemre, ami egy soha nem látott nagyságrend. Ebből a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága 1,1 milliárd forint értékben valósított meg pályázatokat.
A Gemenci tájegység Közép-Európa egyetlen kiterjedt ártere, ezért is fontos a vizes élőhelyek védelme.
Závoczky Szabolcs, igazgató, Duna-Dráva Nemzeti Park:
Megfelelő vízállás esetén van, hogy az egész erdő víz alatt van. Ez nagyon dinamikusan változik, ha nagy árvíz van, akkor nagyon sok víz van, hogyha kisebb, vagy közepes vízállás van, akkor pedig csak az erdőbe ilyen, mint az emberi érhálózat, úgy elterülő tavak, vizes élőhelyek, azt összekötő fokok telnek fel vízzel.
Zsigó Róbert, a térség országgyűlési képviselője a záró ünnepségen elmondta, a beruházás a környék gazdasági fejlődése szempontjából is jelentős.
Zsigó Róbert, a térség országgyűlési képviselője:
A nemzeti parkok és maga a kormány is azon dolgozik, ezeken a feladatokon, hogy meg tudjuk óvni ezeket a természeti értékeket az unokáinknak, meg a gyermekeinknek. Én azt gondolom, hogy nagyon léptünk itt a térségben is ezzel a fejlesztéssel előre.
A Rezéti-Duna medrét a jövőben rendszeresen ellenőrzik majd a nemzeti park és a vízügy munkatársai, hogy megelőzhető legyen egy hasonló mértékű feliszapolódás.