
Trianon emlékére
Az Országgyűlés még 2010-ben nyilvánította emléknappá június negyedikét. Majdnem száz évvel ezelőtt ekkor írták alá a trianoni békeszerződést, amelynek következtében az akkori Magyarország elveszítette lakosainak közel egyharmadát. Csátalján az elcsatolt területek képviselőivel közösen emlékeztek.
A „Trianoni Emlékműnél” tartották a „Nemzeti Összetartozás Napját” Csátalján. A színpad előtt zöld táblák jelezték az 1920-ban elcsatolt területeket. Az akkori döntés a Monarchia megközelítőleg 23 millió lakosát érintette, a magyaroknak pedig alig kétharmada maradt az országhatáron belül. A színpadon beszédet mondtak a Felvidék, Kárpátálja, a Délvidék, és Erdély képviselői. Bíró Zsolt úgy fogalmazott: ők már beleszülettek ebbe a helyzetbe, az állampolgársági törvénynek köszönhetően viszont már nem csak gyászosan gondolnak a trianoni törvényre.
Bíró Zsolt, elnök, Magyar Polgári Párt, Erdély
„Talán úrrá tudunk lenni a Trianon-szindrómán, úrrá tudunk lenni a sorozatos frusztrációinkon, és elkezdünk gondolkodni jövőben. Nemzethatárok feletti újraegesítésről beszélünk, ez természetes kell legyen, erről szól az Európai Unió, erről szól az európai közösség.”
Beszédet mondott Bayer Zsolt is. A kiegyezés után szárnyalt a gazdaság – mondta a publicista –, aminek a végén ott volt az első világháború, és Trianon.
Bayer Zsolt, író, publicista
„Ha a vesztett szabadságharc, és a Bach korszak után csodát tudott ez a nemzet tenni, és a vesztett világháború és Trianon után megint csodát tudott ez a nemzet tenni, akkor talán itt az idő, hogy mi is csodát tegyünk.”
A megemlékezésre a csátaljai fiatalok is műsorral készültek. Ők egy zenés darab segítségével mondták el, hogy mit jelenthetett az akkori békeszerződés.
Kovács Antal, polgármester, Csátalja
„Itt vannak olyan emberek, akik a fiatalokat is ebbe az irányba terelik. Van egy olyan oktatói réteg, aki ezt a hazaszeretetet az összetartozást ezt fontosnak tartja, és át is adja a gyerekeknek.”
Az előadások után a résztvevők koszorúkat helyeztek el a tíz évvel ezelőtt állított emlékműnél, majd közösen elénekelték a „Trianon himnuszt.”