Újraélesztés a városházán
Az elsősegély nyújtási ismeretek megléte életeket menthet. A szakemberek szerint azonban kevés a segítségnyújtó, pedig sokszor családunkban, szűkebb környezetünkben szorulhat azonnali ellátásra a sérült. A statisztikák szerint hirtelen szívhalálban naponta 70 ember hal meg Magyarországon, pedig a betegek több mint fele megmenthető lenne.
Az újraélesztés helyes technikáit is bemutatták ma a Városháza dísztermében. Reményi László mentőtiszt egy rövid előadáson ismertette a hazai mentéstörténet fontosabb állomásait, majd a gyakorlatban is bemutatta, hogy mit kell tenni, ha bekövetkezik a baj. Ha azonnal értesítjük a mentőt, akkor is percek telnek el, mire a helyszínre tudnak érkezni. Ha beáll a klinikai halál, azonnal cselekedni kell, mert az első 5 percben még sok esetben visszafordítható a folyamat.
Reményi László mentőtiszt
A felismerés után a mentőhívást kezdeményezni kell, lehetőleg más hívja a mentőt, mint aki elkezdi az újraélesztést, akkor rögtön 30 mellkaskompressziót kell végezni a betegnél és ezután két befúvásos lélegeztetést. És ezt addig felváltva csinálni, amíg a mentő meg nem érkezik.
A mentőtiszt bemutatta azt is: légúti elzáródás esetén mi a teendő, hogyan kell erős vérzés esetén nyomókötést alkalmazni, és mi a helyes technikája a stabil oldalfekvéses helyzetnek. A résztvevők egymáson is gyakorolhatták a megszerzett ismereteket.
Trázer Ágnes vezető, Bajai Polgármesteri Hivatal Okmányiroda
Az okmányirodán évente 50-60 ezer fő közötti ügyfél jelenik meg, és úgy éreztem, hogy a kollégáimnak felkészültnek kell lenni egy olyan váratlan helyzetre, amikor segítséget tudunk nyújtani és esetleg egy nagyobb tragédiát el tudunk kerülni.
Sokan azért nem segítenek, mert úgy gondolják, ha valamit rosszul csinálnak, még nagyobb bajt okozhatnak, de a szakember szerint ettől nem kell félni.
Reményi László mentőtiszt
Persze az esélyét az újraélesztésnek lehet csökkenteni, hogyha eltörünk több bordát, vagy ha nem megfelelő helyen nyomjuk a mellkast, vagy egyáltalán nem a mellkast nyomjuk, mert hát sokan, ahogy nézem inkább a has fele szoktak lecsúszni és azt nyomogatják, hanem van egy halottunk. Ez az alapszituáció, tehát nagyobb bajt ettől nem tudunk csinálni.
Az ismeret és a gyakorlat hiánya sokszor végzetes lehet. Mindannyiunk érdeke, hogy az életmentéshez szükséges legfontosabb információkkal tisztában legyünk, főleg, hogyha idős hozzátartozó, vagy gyermek is van a családban.