
Jégről mentettek
Búvárt mentettek a jég alól a bajai tűzoltók szerdán. A bevetés egy gyakorlat része volt, amit a befagyott Sugovica partján végeztek a lánglovagok. Éles helyzetben az idén szerencsére eddig nem kellett a jégre lépniük.
Kötelekkel biztosították a jégre lépőt a Sugovica partján. A bajba jutott szerepét a Havária Egyesület egyik tapasztalt búvára vállalta. A feladata az volt, hogy leereszkedjen a lékbe, a körülbelül 1-2 Celsius fokos vízbe és várjon a segítségre. A speciális neoprén ruhában legfeljebb másfél óráig lehet bírni ilyen hidegben, a lánglovagoknak viszont közel sem vett igénybe ennyi időt a mentés. A közhasznú egyesület vezetője szerint fontos, hogy rendszeresen gyakorolják az ehhez hasonló helyzeteket.
Szathmári Zsolt, elnök, Havária Katasztrófaelhárító Közhasznú Egyesület
„Ha ilyen feladat van, akkor is élesben is szinte majdnem mindig együtt hajtjuk végre ezeket a feladatokat, szokjunk össze, újra gyakoroljuk, hogyha tudunk javítani a technikán, akkor ezeket javítsuk ki és ennek megfelelően minél gyorsabban és pontosabban tudjuk elvégezni ezeket a mentési feladatokat.”
A lánglovagok először megbizonyosodtak a jég vastagságáról, majd a beszakadt lék felé indultak.
Először a felfújható stéggel közelítették meg a bajba jutott búvárt, ami a hatékony súlyelosztást segíti a jégen. Erre emelik rá a vízbe esett személyt, majd társaik kihúzzák őket a partra.
Kocsis László, tűzoltó parancsnok, Bajai Katasztrófavédelmi Kirendeltség
„Van egy speciális eszközünk, a mentőstég. Ez egy levegővel felfújható stég, amit a jégen bejuttatva a kollégák a mentendő személyt ki tudják húzni biztonságosan a partra tudják juttatni, valamint létrával is meg lehet ezt a feladatot oldani, kötelek segítségével a létrák meg vannak kötve, becsúsztatják a jégre a létrát és erre emelik ki a vízbe esett személyt.”
A második körben létrával igyekeztek a lék felé a tűzoltók. Az elmúlt néhány évben szerencsére élesben ezt a technikát nem kellett alkalmazniuk, a balesetek elkerülése érdekében viszont azt kérik a szakemberek, hogy a folyóvizek jegére senki ne lépjen, a befagyott állóvizeken pedig kizárólag akkor szabad korcsolyázni, ha a jégréteg 10 centiméternél vastagabb.