Órák a képernyő előtt
Egyre több iskolás gyereknek kell szemüveg, derült ki egy nemzetközi felmérésből. A szemészek szerint ez annak köszönhető, hogy naponta több órát töltenek a televízió, a számítógép vagy a mobil eszközök képernyője előtt. A digitális kijelző úgynevezett kék fényt bocsájt ki, ami szemszárazságot és más betegségeket is okozhat.
Ma már nem megy ritkaság számba, hogy okos eszközökkel dolgoznak a pedagógusok az informatika órán. A jelenlegi általános iskolás korosztály, azaz a digitális bennszülöttek generációja számára a modern technika már a mindennapok szerves része. A legtöbben szabadidejükben is szívesen ülnek a képernyő előtt, az viszont már nem mindegy, hogy ezt hány órában teszik.
Tubánszki Márk, 8. osztályos tanuló, Bajai Szentistváni Általános Iskola
„Inkább telefonozni szoktam és úgy egy órát körülbelül.”
Glavatity Helga, Bajai Szentistváni Általános Iskola
„Sorozatot szoktam nézni laptopon és inkább telefonozok. Ez hány órát jelent nagyjából egy nap? Kettő, vagy másfél, annál többet nem.”
A digitális készülékek állandó használata könnyen rövidlátást okozhat, amit jól mutat, hogy felső tagozatra egyre több iskolásnak van szüksége szemüvegre. Szabóki Sarolta szemész szakorvos azt mondja, 6-8 éves korban még sokat fejlődik a szem, így a kisgyerekeknél különösen fontos, hogy napi egy óránál többet ne töltsenek képernyő előtt. Akik munkájuk miatt monitor elé vannak kötve, azoknak megoldás lehet az a speciális lencse, amely a kék fény spektrumát eltolja, így az kevésbé erőlteti meg a szemet.
Dr. Szabóki Sarolta, szemész szakorvos
„A számítógépekből áradó és az asztali gépekből, laptopokból áradó kék fény károsítja a szemfelszíni sejteket, emiatt száraz szem betegséget, illetve bizonyos szaruhártya gyulladásokat hoz létre, Ezt szűri ez a lencse, illetve ugyanez a kék fény ha valaki délután vagy este akár órák hosszat vagy egész nap a gép előtt dolgozik, akkor az alvás-ébrenlét ciklusát bontja meg és ezért javasoljuk azt, hogy estefele már ne számítógépezzenek sokat.”
Egy átlagos felnőtt 6-8 órát is eltölt a számítógép és a televízió képernyője előtt. Ha hozzászámoljuk a mobiltelefont, a tabletet és más digitális kijelzővel rendelkező eszközöket, akkor ez a szám akár 12 óra is lehet. Ráadásul ha a képernyőt figyeljük, akkor kevesebbet pislogunk, ami ugyancsak szemszárazsághoz vezet.