Főhajtás az áldozatok előtt
Február 25. a Kommunista diktatúra áldozatainak emléknapja. A jeles napot 2000. Júniusában fogadta el Magyarország kormánya, azzal a céllal, hogy minden évben felelevenítsék a történelmi eseményeket és emléket állítsanak az egykori diktatúra elszenvedőinek. Baján idén néhány nappal korábban, február 23-án tisztelegtek az áldozatok előtt a Belvárosi Közösségi házban.
Próza, ének és hangszeres produkció is elhangzott az idei megemlékezésen.. A Kommunista diktatúra hatásáról és az egykori áldozatokról 18 éve emlékeznek meg országszerte február 25-én. Kovács Bélát a Független Kisgazdapárt egykori főtitkárát 1947-ben ezen a napon ítélték el és hurcolták el jogtalanul a Szovjetunióba. Baján minden évben más középiskola készül rövid előadással a jeles napon, az idén az MNÁMK végzős évfolyama állította össze a műsort.
Az előadást követően Vedelek Norbert köszöntötte a vendégeket. Az alpolgármester beszédében felelevenítette a történelmi eseményeket, valamint beszámolt az egyes politikai pártok átalakulásáról. A műsort követően a megjelentek átvonultak a Déri-kertbe, hogy közösen tisztelegjenek az áldozatok előtt.
Vedelek Norbert – alpolgármester, Baja
„A megtorlások idején az áldozatok közül egyre kevesebben élnek sajnos. Ezért is fontos, hogy a diákok, akik megjelennek, ismerjék meg a múltunk fekete foltjait is, amire nem feltétlenül vagyunk büszkék, de megtörtént és Magyarország történelmének a része.”
Fontos, hogy a fiatalok ne csak a tankönyvekben találkozzanak az egyes történelmi korok következményeivel-hangsúlyozták a műsort összeállító pedagógusok.
Páncsity Orsolya – pedagógus, MNÁMK
„Bár magyar tanár vagyok és nem történelem szakos, a magyarórákon is ugyanolyan fontos, hogy megemlítsük ezt a történelmi eseménysorozatot. Rengeteg vers, irodalmi mű, zenei alkotás szól erről. A gyerekek ugyan hallják, tv-ben, rádióban, de lehet, hogy a felét sem értik, ezért fontosnak tartom, hogy akár magyar órán is ezeknek a műveknek a jelentőségét megbeszéljük.”
A diákok elmondták, a felkészülés során sok időt szántak arra, hogy megértsék milyen komoly hatásai voltak a diktatúrának.
Kucsera Gergely – 12. osztályos tanuló, MNÁMK
„Egyrészt, hogy ne merüljenek feledésbe ezek a történelmi események, amelyeknek a mai napig hatalmas jelentőséget tulajdonítunk, másrészt fontos, hogy tanulságot vonjunk le a történtekből.”
A rendezvény szervezői kiemelték, közel 100 millió főre tehető a kommunizmus áldozatainak száma a világban, akikről minden évben meg kell emlékezni.