
Belga-magyar találkozó
A Belga Üzleti Klub tagjai és a nagykövetség képviselői látogattak Bajára a héten. A vállalkozókat a városházán látták vendégül, majd a 25 fős delegáció a hűtőházat és a kikötőt nézte meg. A csoport rendszeresen szervez vidéki utakat, hogy megismerjék az országot, ami során lehetséges befektetési helyszíneket keresnek.
A magyarországi belga nagykövet betegsége miatt nem tudott eljönni Bajára, így távollétében Pierrich Massaux, a budapesti nagykövetség első titkára köszöntötte a bajai gazdasági élet szereplőit. A 25 fős delegációt Fercsák Róbert fogadta a konferencia helyszínén, a városházán. A polgármester szerint a szakmai fórum kiváló lehetőséget kínál a kölcsönös üzleti bemutatkozásra és ismerkedésre.
Fercsák Róbert, polgármester, Baja
„Igyekszünk mindenkinek teret adni, legyen az akár magán szervezésről, vagy állami és önkormányzati céghez kötődő szervezésről szó, mint amilyen a bajai kikötő is. Természetesen, hogyha a kikötő egy szakmai konferenciát rendez, akkor ebben partner a város és gyakorlatilag ez a mai nap erről szól.”
A Belga Üzleti Klub tagjai most először jártak Baján. A helyi kikötőműködtető cég meghívására érkeztek a városba, befektetési lehetőségeket keresve.
Nagy László, ügyvezető igazgató, Bajai Országos Közforgalmú Kikötőt működtető Kft.
„Jelenleg is van kapcsolatunk a belga csatornákat működtető társasággal. Bajáról az Északi-tengerre vagy a Fekete-tengerre megy az áru. Jelenleg a belga kikötőbe, Antwerpenbe kicsi az áru mennyisége, amit oda szállítunk, de az ilyen összejövetelek, szakmai találkozók teszik lehetővé azt, hogy ez bővülhessen.”
A belga nagykövetség kereskedelmi tanácsosa szerint a vízi és a vasúti úton történő szállítás egyaránt fontos, Magyarország pedig elosztó központtá válhat Nyugat-Európa, így Belgium és a Közel-Kelet, illetve a Balkán között.
Dr. Nagy Béla, flamand kereskedelmi tanácsos, Belga Nagykövetség
„A kapcsolat elsősorban akkor fejlődhet, hogyha a Duna szabályozása már olyan szintet ér el, hogy a vízmélység nem akadályozza a szállítás volumenét. Ebben az esetben sok olyan termék van, mezőgazdasági termékek és tömegáruk, amelyek aztán hajón szállíthatók a Duna-Rajna-Majna csatornán egészen Belgiumig, a belga kikötőkig.”
A szakmai megbeszélés után a csoport a kikötőbe és a belga üzemeltetésű hűtőházba is ellátogatott. Belgium jelenleg Magyarország kereskedelmi partnereinek rangsorában a 10. helyen áll, ami előkelő helynek számít.