Sok a rossz fog
A magyar gyerekek rendelkeznek a legrosszabb fogazattal- derül ki egy felmérésből. Az Európai Fogorvosok Szövetségének adatai szerint Magyarországon a 10-12 éves fiatalok mintegy nyolcada rendelkezik ép fogsorral, többségüknek ekkora már több mint 3 foga hiányzik. Szakemberek szerint a szájüregi problémák hátterében az öröklött betegségek, valamint a higiénia elhanyagolása állnak.
Egymás mellett sorakoznak a fogkefék az egyik bajai óvoda fürdőszobájában. A gyerekek rendszerint ebéd után veszik kezükbe a fogtisztító eszközöket, a napirend szerint ugyanis evés után jön el a fogmosás ideje. Heitzmann Mária az óvoda vezetője azt mondja, a foglalkozások során igyekeznek felhívni a kicsik figyelmét a helyes fogápolásra.
Heitzmann Mária – óvodavezető, Bajai Óvodaigazgatóság Újvárosi Tagóvoda
„Nagyon sok jó dolgot hoznak a gyerekek otthonról magukkal, tudják, hogy kell helyesen fogat mosni. Itt igazából már csak apró dolgokra kell felhívni a figyelmüket és gyakorlási lehetőséget
biztosítunk számukra.”
A gyerekek közül a legtöbben ismerik a megfelelő technikát, sokan pedig azzal is tisztában vannak, miért fontos, hogy naponta többször is megmossák fogaikat.
Kohanecz Anna
„Ne essenek ki a fogaink- Itt az oviban mikor szoktatok fogat mosni? – Ebéd után- És otthon hányszor mosol fogat? – Kétszer.”
Páncsics Zsófi
„Úgy hogy nehogy darabka maradjon a fogunkban- Mit kell csinálni a fogkefével? – Fogat mosni.- Hányszor kell fogat mosni? – Egyszer.”
A napi egy, sőt a kétszeri fogmosás sem elegendő, valójában ugyanis minden étkezés után szükség lenne egy alapos fogmosásra- mondja dr. Kajtor Ágnes. A fogorvos kiemelte, gyakran a szülők és a gyerekek sincsenek tisztában a fogmosás helyes technikájával. Hozzátette, a helytelen fogkefehasználatnál nagyobb gondot okoz a szájápolás elhanyagolása, ez ugyanis hosszú távon elváltozásokhoz, komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet.
dr. Kajtor Ágnes – fogorvos, Pro Dentes Bt.
„Elpuhulnak az alkotórészek a fogban és a fogzománcon, aztán a belső szerkezet meggyengül. Szabaddá válnak az ér-, idegcsatornák középen ,fájdalommal jár és csúnya fekete karikák éktelenkednek az íny közepén. Súlyosabb esetben már feljebb halad a gyulladás és mint egy pattanás, a gyökércsúcs körül kis fisztulák jelennek meg, olyankor már be kell avatkoznunk és nyitva kell a gyökereket a fogváltásig tartani.”
Míg néhány évvel ezelőtt visszaesett a fog-, és ínybetegségben szenvedők száma az országban, addig mostanra ismét emelkedést mutatnak az adatok. Egy felmérés arról számol be, Európában a magyar tizenéves gyerekeknek a legrosszabb a fogazata, a beteg fogak a későbbiekben pedig további szájüregi problémákat okozhatnak.