
Mozgással az egészségért
Egyre több ember küzd kisebb-nagyobb mértékű mozgásszervi problémával. A mozgásszegény életmód és az ülő munkavégzés megterheli a szervezetet. Az európai felmérések szerint a legtöbben állandó derék és nyaki fájdalmakkal küzdenek, ami már fiatal felnőttkorban jelentkezhet.
Az egyik leggyakoribb panasz a csuklófájdalom, ami mögött több ok is állhat. A gyógytornász azt mondja, az ízületeket nem csak a nehéz fizikai munka terhelheti meg, hanem a számítógépes irodai feladatkörök elvégzése is, a folyamatos egér használat miatt. Az úgynevezett kineziológiai tapasz néhány nap alatt enyhítheti a fájdalmat, az öntapadós pamut szalag ugyanis tartja az izmokat és az ízületeket anélkül, hogy lerögzítené őket.
Zeleiné Boros Gyevi Mariann, gyógytornász, fizioterapeuta
„Hosszabb, elnyújtott krónikus betegségeknél lúdtalpra, gerincferdülés kezelésére, akut kisebb sérüléseknél, rándulásoknál, sportsérülések kezelésére, nagyon széles körben tudjuk alkalmazni a mozgásterápiában, egy kiegészítő alternatív kezelés gyanánt.”
A hosszú távú megoldást viszont a legtöbb esetben a mozgás jelentené. A férfiaknál az aktív életmód az izomzat leépülésében, míg a hölgyeknél a csontritkulás megelőzésében segít. A legelhivatottabbakat a kánikula sem tartja vissza a rendszeres testmozgástól, a kezdőknek vagy újrakezdőknek viszont a fokozatosságot kell szem előtt tartaniuk.
Schauer Kornél, vezető, Sugó Fitness
„Figyelni kell a testünk jeleire, ilyenkor a melegben kitágulnak az erek, máshogy működik a keringés, a vércukor is gyorsabban leesik, ha az ember ismeri a saját szervezetét, akkor nincs ebből probléma. Kezdőknél jobb erre odafigyelni, hogy fokozatosan terheljék magukat, ne hirtelen akarjanak világot megváltani.”
Ha szeretnénk megelőzni a fájdalmat, vagy a már kialakult problémát orvosolnánk, akkor érdemes hetente legalább háromszor átmozgatni az izmokat. Erre nyáron a szabadban a reggeli vagy az esti órákat válasszuk és figyeljünk oda a megfelelő folyadékbevitelre is.