Kanadai tanulók
Baja szakemberek népszerűsíthetik az úgynevezett konduktív pedagógia programot a jövőben Kanadában. A világon egyedülálló modell mintegy két évtizede működik a Szent Rókus Kórházban. A Vancouverből a városba látogató professzor és Tóth Gábor főigazgató-főorvos ma délelőtt a lehetséges együttműködésről tárgyalt.
Kanadában évente mintegy 300 betegnek van szüksége konduktorra agyvérzés vagy más sérülés következtében. A szakember feladata ugyanis az, hogy pótolja, újratanítsa a kiesett agyműködési funkciókat a sérült embereknél. A kórházak és konduktorok azonban Kanadában nincsenek kapcsolatban egymással, így a betegek csak hetekkel, vagy hónapokkal a baj után kaphatnak ilyen jellegű segítséget.
Brent Page, Direktor of Konduktor Education:
Jelenleg nem tudok olyan helyet, ahol a konduktív pedagógiát ilyen korán elkezdik, illetve olyat ahol integrálva van a kórházba. Talán Honkongban van erre kezdeményezés, de ebben nem vagyok biztos. Nagyon szeretnénk ezt a modellt megvalósítani kint Kanadában, mert itt olyan korán találkoznak a pácienssel amilyen korán csak lehet, mi viszont a stroke után legkorábban 8 héttel.
A külföldi szokásoktól eltérő modell, már 1992 óta működik a bajai kórházban. A példaértékű munka jelentős mértékben növeli az agyvérzésen átesett betegek gyógyulási esélyeit.
Csubákné Besesek Andrea, konduktor:
Pótolja, újratanítja a kiesett funkciókat, az agyi történésen átesett betegeknek. Ez lehet a koraszülött csecsemőktől kezdve a felnőttkori sérülésekig. Ami modellértékű itt a bajai kórházban, hogy rögtön a stroke után például pár nappal elkezdjük a foglalkozást a beteggel. Nagyon friss állapotban kezdjük tanítani a kiesett funkciókat.
Tóth Gábor főigazgató a megbeszélésen is hangsúlyozta: a kórházban folyó szakmai munka színvonalát bizonyítja, hogy a kanadai konduktív pedagógiai képzés vezetője látogatott Bajára. Az együttműködéstől ugyanakkor azt is reméli, hogy a csereprogram keretében a hazai szakemberek is megtapasztalhatják, milyen a kinti orvoslás.
Dr. Tóth Gábor főigazgató-főorvos, Bajai Szent Rókus Kórház:
10 ember be tudnak majd küldeni, ők mindenféleképp ide fognak jönni, innentől kezdve vica-verza nekünk is 10. azt gondolom, hogy ez egy hosszú távú folyamat lesz. Ezekben az együttműködésekben egyszer el kell indulni és bízom benne, hogy egy olyan kapcsolatrendszer fog kialakulni ami viszi magával a többit.
Az együttműködés várhatóan 2012-ben indul. A kanadai szakemberek havonta váltják majd egymást, hogy mindannyian megismerjék és elsajátítsák a bajai módszert.