A nyomor betegsége a 21. században
Szörnyű betegségről tartottak előadást az Eötvös József Főiskola Neveléstudományi Karán. A kór évezredek óta létezik, és ma már gyógyítható, mégis sok a téves előítélet vele szemben. A lepramisszió legfontosabb feladata a fiatal értelmiség, a leendő felelős felnőttek tájékoztatása és a téveszmék szétoszlatása.
A nyomor betegségének is nevezik a Hansen-kórt, közismertebb nevén a leprát. Akiket megfertőz, és a látható tünetek is kialakulnak, nem csak munkaképtelenek lesznek, de a társadalom is kirekeszti őket. Pénz nélkül pedig nem tudják kifizetni a gyógykezelést. A lepramisszió kórházai viszont ingyenesen fogadják a betegeket. Európában évszázadok óta nincs lepra, de a fejlődő országokban, például Indiában és Dél-Amerikában ma is több millióan viselik a kór elrettentő jegyeit, pedig a betegség már évtizedek óta gyógyítható. A misszió magyarországi vezetője elmondta: sok a tévhit a leprával kapcsolatban
Riskóné Fazekas Márta vezető, Lepramisszió Jótékonysági Szervezet:
Attól sem kell félnünk, ha esetleg közéjük mennénk, mert egy egészséges, jól táplált ember soha meg nem kapná, cseppfertőzéssel terjed, ez is egy érdekes újdonság sokak számára, akik azt gondolják ma is, hogy a puszta érintés terjeszti ezt a betegséget, de a cseppfertőzést sem kapja el mindenki természetszerűleg, aki velük együtt van.
A magyar lepramisszió a hetvenes évek elején alakult és 2000 óta tagja a világszervezetnek. Riskóné Fazekas Márta egyetemista kora óta már többször járt fertőzött területeken. A jótékonysági szervezet vezetője kiemelkedő feladatuknak tartja a tájékoztatás mellet azt is, hogy a civilizált világ figyelmét felhívja azokra, akik önhibájukon kívül nyomorúságos körülmények között, hihetetlen szegénységben élnek. Fontos, hogy a fiatalok közül is minél többen érezzenek indíttatást arra, hogy segítséget nyújtsanak, illetve missziós tevékenységet folytassanak.