A honismeret szolgálatában
Az idén 20 éves a Bácsország. A vajdasági honismereti szemle szerkesztősége a kerek évfordulót Baján ünnepelte meg. A városháza dísztermében a lap főszerkesztője összegezte a folyóirat két évtizedes múltját, valamint a jubileumi számban megjelent Bácskával kapcsolatos témákról hallhattak előadásokat a konferencia résztvevői.20 éve a honismeret szolgálatában. Ez szerepel a jubileumi szám címoldalán. A város és az önkormányzat számára megtiszteltetés , hogy az elmúlt két évtized alatt a Bácsország szerkesztősége már negyedszer választja rendezvényei helyszínéül Baját, mondta Dr. Munczig Dénesné.
Dr. Munczig Dénesné – kulturális referens, Polgármesteri Kabinet:
Közös ez az ünnep, hiszen Szabadkát és Baján ugyan elválasztja az országhatár, de épp a tegnapi nemzeti összetartozás emléknapja kapcsán, a határ közigazgatásilag tud csak minket elválasztani, egyébként a Dél-Bácska és Észak-Bácska összetartozik.
A lap próbaszáma 1995 májusában újságmellékletként látott napvilágot, 1998 óta pedig önálló folyóiratként rendszeresen megjelenik. Az elmúlt 20 év eredményeit a főszerkesztő összegezte.
Dr. Németh Ferenc – főszerkesztő, Bácsország:
Baja mindig befogadója volt a Bácsországnak, és a Bácsország kiadványainak. Pártfogolta, istápolta több vonatkozásban a folyóiratunkat. És nagyon fontos dolog az, hangsúlyozni fogom az előadásomban, hogy tulajdonképpen mi valamikor egy egységes szellemi térségben éltünk.
A lap 73. száma több bajai vonatkozású írást tartalmaz. Szó van benne például az új Mészáros Lázár szoborról és a bajai halászléről is.
Dr. Fábián Borbála – szerkesztőségi tag, Bácsország:
Egy kuriózummal is készültünk, ez az én saját kutatásom. Megtaláltam Csáth Géza édesanyjának a születési helyét, és ez azért fontos, mert erről eddig a kutató nem találták meg, és Baja számára talán azért érdekes, merthogy éppen Baján született.
A bácskaiság kapcsán a népviseletről is fontos szót ejteni, mondta Dr. Raffai Judit.
Dr. Raffai Judit – néprajzkutató, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar Szabadka:
Azt szeretném elmondani, hogy milyen funkciói lehettek az öltözködésnek, és hogy ez a századok során hogy változott, hogy alapvetően mennyire meghatározóak voltak azok a történelmi tényezők, a divat és az ipar fejlődése mellett, ami az öltözködést változtatták.
Ami összeköt minket, az anyanyelvünk, a kultúránk és a múltunk, minden megtalálható a Bácsország cikkeikben, így a jubileumi számban is, mondák a szerkesztők.